Wokół Cytadeli

Wzniesiona w latach trzydziestych XIX wieku Cytadela Warszawska stała się nierozłącznym elementem miasta. Spacer wokół zewnętrznych umocnień Cytadeli jest bardzo przyjemną lekcją historii.

Kaponiera południowa

Z pewnością najlepszym punktem do rozpoczęcia spaceru jest olbrzymia kaponiera południowa, w której obecnie mieści się Muzeum Katyńskie. Spod kaponiery udajemy się wzdłuż Wisłostrady na teren parku miejskiego „Fosa i stoki Cytadeli”. Idąc pod górę asfaltową alejką dojdziemy do jednoarkadowej Bramy Okrzei, prowadzącej do tarasu na stokach Cytadeli. Po jej przekroczeniu zobaczymy dwa rzędy betonowych krzyży na cmentarzu-mauzoleum polskich ofiar walk o niepodległość.

Nad cmentarzem góruje trójarkadowa Brama Straceń (Iwanowska) z cegły i różowego piaskowca zwieńczona kamiennym fryzem. Na jej filarach umieszczone są czarne marmurowe tablice upamiętniające Bojowników Wolności. Za Bramą znajduje się półokrągłe miejsce przeznaczone do składania wieńców i wiązanek podczas oficjalnych uroczystości.

Spod Bramy Straceń udajemy się w dalszą drogę, tym razem w dół, mijając kamienny obelisk oraz kolejne cztery tablice pamiątkowe na murze Carnota. Po około 200 metrach dotrzemy do potężnej Bramy Bielańskiej (Michajłowskiej) ozdobionej żeliwnymi halabardami z tarczami.

Mur Carnota

Podążając dalej Wybrzeżem Gdyńskim zobaczymy wierzby płaczące rosnące na brzegu stawu, przy którym skręcamy w lewo. Po prawej stronie, nad przeciwskarpą widoczne są domy osiedla Żoliborz Oficerski. Po lewej zaś wije się mur Carnota z otworami strzelniczymi broni ręcznej i wał Cytadeli.

Kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej stronie zauważymy półcylindryczny mur oporowy, stojący naprzeciw czoła nieistniejącej dziś kaponiery. Podążając dalej alejką wzdłuż muru Carnota natkniemy się na ceglany most, wzniesiony w latach 90. XIX wieku. Został on poprowadzony ukośnie z czoła bastionu i swoim wyglądem przypomina rzymski akwedukt. Schodami przy akwedukcie wspinamy się na skarpę i już znajdujemy się na Żoliborzu Oficerskim.