Osiedle „Przyjaźń”

Położone w warszawskiej dzielnicy Bemowo drewniane osiedle „Przyjaźń” jest ewenementem nie tylko w skali Warszawy, ale też i kraju. Takich osiedli prawie już nie ma.

Klub studencki „Karuzela”

Po przyłączeniu terenów obecnego osiedla do Warszawy w 1951 roku, rok później wzniesiono barakowe osiedle „Przyjaźni Polsko–Radzieckiej” dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Zostało otoczone drutem kolczastym, a bramy strzegli wartownicy. Na jego terenie znajdowały się niezbędne dla mieszkańców obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia.

Na osiedlu wybudowano dwa rodzaje domów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry kierowniczej. Osiedlowe baraki zostały zbudowane z materiałów z rozbiórki obozu jenieckiego Stalag I B „Hohenstein” koło Olsztynka. Natomiast część domków sprowadzono z Finlandii w ramach zawartego kontraktu: domki za polski węgiel.

Osiedle „Przyjaźń”

Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku osiedle „Przyjaźń” zostało przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. Od tego czasu działa jako osiedle akademickie. W 1978 roku na osiedlu mieszkało 1190 pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów.

Osiedle „Przyjaźń” zajmuje obszar o powierzchni 32 ha. Obecnie znajduje się na nim 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie oraz obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne.